
Przepowiednie Sybilli
Warto wiedzieć, że sybilla (ang. sibyl, gr. σίβυλλα, sibylla) to znaczy wieszczka, prorokini. Było zatem wiele sybilli. Na początku była jedna, a potem było nawet do 10 sybilli.
Często sybille mylone są z królową Saby, Michaldą (Makeedą) - po pierwsze, nazwa jest podobna (Sybilla - Saba), po drugie królowa Saby jako że przepowiadała (podobno - brak na to dowodów w tekstach źródłowych) przyszłość, mogła być sybillą, czyli wieszczką (patrz akapit powyżej). Często też mylą się ludziom historie, w jednej wersji Królowa Saby miała sprzedać Salomonowi trzy księgi z dziewięciu, w innej wersji Sybilla Kumańska miała to samo sprzedać Tarkwniuszowi Pysznemu.
Sybilla Kumańska (Sybilla z Kume)
Tarkwiniusz Pyszny, ostatni etruski król rzymski (żył w latach 535 p.n.e. – 509 p.n.e.) kupił od niej tablice czy też z przepowiedniami. W rzeczywistości były to jednak greckie przepisy religijne. Są źródła historyczne mówiące o tym, że władcy konsultowali się z tymi księgami (i stawiali potem nowe świątynie albo wprowadzali nowych bogów do panteonu). Księgi spłonęły około 80 r n.e.
Historia przepowiedni Sybilli. Jak powstały przepowiednie Sybilli
Najstarsze i dość słynne przepowiednie przypisuje się wróżkom nazywany sybille. Różnią się one tym od innych proroctw wieszczów, wróżbitów i jasnowidzów, że dotyczą współczesnych ich czasom władców oraz postaci. Przepowiednie sybilli dotyczyły również losów całego świata i ludzkości nawet na kilka wieków do przodu. Sybiille tworzyły wiele przepowiedni dotyczących znanych miast greckich oraz rzymskich. Można mówić o sybilli perskiej, erytrejskiej, pytyjskiej, delfickiej oraz wielu innych. O sybilli czyli wróżce, która wieszczy w jaskini pisze Wergiliusz w swoich dziełach Eneida oraz Eklodza. Pisze tam, że jej twarz kiedy przepowiadała przyszłość bardzo się zmieniała i można było się zlęknąć. Podczas tego sybilla szamotała się, była owładnięta szałem i robiła się czerwona pod wpływem wysiłku. Sybilla mogła również mieszać liście, które pod wpływem wiatru rozwiewały się. Były na nich napisane pojedyncze słowa, z których odczytywała nowy przekaz. Były one ułożone według porządku i zostawione w ten sposób jak miały być odczytane. Najsłynniejszą sybillą była pytia delficka. Ona w stan transu wprowadzała się przy pomocy dymu i roślin. Żuła również liście, aby wprowadzić się w stan jasnowidzenia. Kiedy była w transie przepowiadała przyszłość.
Zdarzały się również sybille wędrujące nie związane z określonym miejscem, świątynią czy jaskinią. Od szóstego wieku przed naszą erą przechowywane są specjalne księgi sybillińskie, gdzie spisano proroctwa tych wieszczek. Często związane są one z dziejami miast greckich, Imperium Rzymskiego. Są również liczne opisy tych ksiąg. Są przepowiednie sybilli, które mówią o ostatecznym sądzie wielkiego Króla, przewidują katastrofy naturalne, plagi, komety, które zwiastują koniec Imperium Rzymskiego i koniec świata.
Przepowiednie sybilli nigdy nie zostały potępione przez Kościół, ale też nie są uznane za autentyczne. Często mają podobne treści wizji końca świata i kataklizmów z Księgi Apokalipsy św. Jana. Czasem starano się w nich odczytać zapowiedź nadejścia Chrystusa oraz Sądu Ostatecznego. Księgi Sybilli tłumaczy się, powiela i wydaje do dziś w wielu językach. Powstają też nowe wersje tych przepowiedni. Często ludzie starają się dopasować przepowiednie sybilli do współczesnych wydarzeń na świecie.